Şubat 07, 2010

Niran Ünsal Söylüyor: "Haktan"; İçimdeki Biçimsizce Haykırıyor: Buağğğğ!

"Duy, sesimi her yerden duy!" diye başlıyordu "Haktan", hatırlar mısın ey insan? Aşık kişiye dinletmesi tehlikeli laftır bu doğrusu. her yerden yüzümü görsün, sesimi duysun, evren benden ibaret olsun. Hele bir de gittiyse, hafızasını bir ben işgal edeyim de yaşamasın, ölsün! Bunları ben dahi zamanında düşünmüş, kafamda epey evirmiş çevirmiş idim. Yok ama, zararlı. Düşünsene, bu kurdukların gerçekleşmeyecek nasılsa. Yok yere "Yahu, ben deliriyor muyum?" sorusuna getireceksin meseleyi. Cık, ne lazım yahu.

Niran Ünsal'ın şarkısı bu koşullarda çok manidar bir yere oturuyor bence. Bu türlü kafası karışık aşık kişiye pek çok tehlikeli patika işaret ediyor. Misal:

"Gücenmediysen, kırılmadıysan, darılmadıysan dön / ... / Bilirim senin için yaralı"

İnancım odur ki bu, aşkın en acıklı noktasıdır. O kendi kendine merhametten eriyip önüne aktığın adam / kadın yaralı filan değildir zira. Üstelik şarkının başında "sebebim olma gayrı" diye yalvarmamış mıydın aynı şahsa? Perhiz ile lahana turşusunu hatırla; bu şartlarda çok zor insan, pek zor!

Ben bunu buraya niye yazdım? Çünkü şarkıyı açtım, dinledim. Çünkü sadece açıp dinlemedim. Çünkü bir de ağlayasım geldi. Ama ağlamadım, "bauğğ" diye alaya kaydırdım ucunu.

Güzel şarkı yine de.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder